Wandelaars halen uit protest linten weg

Geplaatst op 21 jun 2005.
Door Maaike Lange
GROESBEEK - Bart Brentjens heeft met afstand het eerste NK marathon op de mountainbike gewonnen. Wandelaars in Groesbeek verzetten zich tegen de bikers op het wandelpad.

Om half negen in de ochtend klinkt het startschot midden in het centrum van Groesbeek. Een bontgekleurde colonne vrouwenfietsers zet zich traag in beweging en passeert enkele ogenblikken later op tempo het Bevrijdingsmuseum aan de Wylerbaan, waar de officiële tijdmeting van start gaat. Een half uur later is het de beurt aan de mannen. Een langgerekte sliert coureurs duikt dan naar beneden tussen de zomergroene heuvels. "Een prachtig gezicht", geniet Wiel Lenders, directeur van het Nationaal Bevrijdingsmuseum. "Met die warme ochtendzon en het mooie uitzicht is het hier net Toscane. Dit kampioenschap moeten we volgend jaar hier weer op dezelfde plek doen."
Het Toscaanse landschap van Groesbeek, en meer precies het bevrijdingsmuseum, is de thuishaven van het eerste nationaal kampioenschap marathon op de mountainbike. Tachtig kilometer leggen meer dan vijfhonderd mountainbikers af over de geasfalteerde Wylerbaan in de richting van de Duitse bossen en heuvels, over rulle zandpaden en smalle veldwegen.
Een groot deel van het parcours is afgezet met lint, maar omdat 80 kilometer lint een beetje veel van het goede is, wijzen bordjes de kopgroep de weg. "We hopen dat die bordjes blijven hangen", spreekt Gudo Kramer van de Stichting ATB-sport Groesbeek zich voor de wedstrijd uit. Grapjassen willen zo'n bewegwijzering nog weleens een draai geven, waardoor de pijl hopeloos in de richting van de hemel wijst.
Maar niemand had van te voren rekening gehouden met de nukken van wandelaars die het gebied rondom Groesbeek hebben toegeëigend. Sommige lopers komen er elke zondag, ze kennen alle paden en weten precies waar de kleinste afslag naar leidt. De rode linten die hun wandelpad kruisen, passen niet in hun beeld van zondags geluk. Als daad van verzet halen enkelen de linten weg. Fietsen doe je maar op het fietspad en niet door de bossen, luidt hun argument.
Gelukkig voor de mountainbikers valt de schade mee. De organisatie is snel ter plaatse om het parcours te herstellen. Alleen bij de juniorwedstrijd is even wat commotie ontstaan omdat de route onduidelijk was.
Ondertussen beweegt het peloton, dat aan de lange lus van tachtig kilometer bezig is, weer in de richting van Nederland. Aan de leiding gaat een kopgroep van drie: Bart Brentjens, Gerben de Knegt en Bas Peters. Als Brentjens zo'n dertig kilometer voor de finish het tempo verhoogt, valt de kopgroep uit elkaar. Na een krappe twee-en-half uur wedstrijd rijdt Brentjens in het zicht van de finish. "Ik was er op gebrand om deze eerste titel in de wacht te slepen. Het is weer een nieuwe discipline, ik heb er speciaal voor getraind", vertelt Brentjens voordat hij het hoogste podiumblok opklimt.
Bas Peters, van het Nijmeegse Binnenvaart-Meridateam, komt dan op de derde plek binnen. "Het is een goede voorbereiding op het NK mountainbike over twee weken. Ik ben goed bezig, al was een tweede plek hier ook niet verkeerd geweest."
Bij de vrouwen eindigt Bernardine Boog voor Elsbeth Vink. Laura Turpijn van het Binnenvaart team wordt zesde.
Ruim een half uur na de doorkomst van Brentjens is ook de laatste renner inmiddels de laatste elektronische tijdmat gepasseerd. Vanaf die mat is het dan nog dertig kilometer naar de finish. De zon klimt steeds hoger aan de hemel, de temperatuur loopt flink op. De speaker is vol mededogen met de achterblijvers: "De laatste coureur is zelfs twee keer geregistreerd op de mat, we hebben het idee dat hij rondjes rijdt, of is hij soms verdwaald?"
Copyright © 2005 De Gelderlander - alle rechten voorbehouden

LEES DIT HIERNA

Upgrade je Sram 70 / 90 transmissie naar een GX Eagle AXS

GX Eagle AXS upgrade kit voor transmissie: RD-UPK-GXTE-A: Til Eagle-transmissie naar een hoger…

LEES VERDER

Gravelen met de Hutchinson Overide

De Overide, niet te verwarren met Crash Override (alhoewel het MS-Dos tijdperk voor veel mensen…

LEES VERDER

A Ride Around Town met de Fiido Air

Het eerste wat we van deze opvallende en strakke bike willen weten is of deze aan het geclaimde…

LEES VERDER