Door LEO HEUS - ARNHEM - Twee trappen fungeerden in Arnhem in de Bergrace off the Road, de mouintainbikeversie van de hardloopwedstrijd van Berg tot Berg, als scherprechter. In vliegende vaart de eerste af, en strompelend en puffend te voet de tweede op.
Saskia Elemans behoort tot de Nederlandse mountainbiketop. De trappen in Park Klarenbeek tijdens de Bergrace Off the Road ervoer zij gisteren als zwaar. Maar wel om te doen.
De Wageningse, al vroeg met grote voorsprong koploper in de vrouwenrace over 75 minuten, had een ander probleem op het bolderbaangedeelte in Klarenbeek. Achterblijvers uit de twee mannenraces die drie minuten voor (koers over 75 minuten), en drie minuten na (koers over 150 minuten) de vrouwen waren weggeschoten. Als aangeslagen runderen zwoegden deze in een lange rij de trap in het Sterrenbos op. De fiets krampachtig op de schouder, angstaanjagend van links naar rechts slingerend. Met holle blik schichtig op zoek naar de volgende hindernis in het Arnhemse stadsparkparkop, de Kanonnenberg.
Om haar koppositie niet in gevaar te brengen moest Elemans al die ploeteraars snel voorbij. "Wat je dan doet? 'Hallo, ik ben eerste dame, mag ik er even langs', heb ik telkens geroepen. De reacties waren perfect, ze gingen bijna altijd heel sportief aan de kant. Kon ik door blijven buffelen."
Gespannen had ze aan de start gestaan tussen haar grote concurrente Reza Hormes-Ravenstijn uit Wijchen en de Arnhemse Monika Heuveling. Elemans: "Als Reza er staat ben ik gespannen, die blijft gevaarlijk. 'Nog een halve minuut', riep de speaker. We keken elkaar aan, beiden hadden we het gevoel dat we al vertrokken waren. Zo intensief waren we met de race bezig. Arnhem kende ik niet, ik heb hier nooit gereden. Mooi parcours."
Het favoriete duo ging er snel vandoor. "Reza reed lang op kop. Aan het eind van de eerste ronde ben ik er overheen gegaan. Later reed ze lek, maar dat was op een moment dat ik haar al los had gereden."
Op het rechte eind bij het ingaan van de derde ronde zag Elemans haar concurrente lopen. Op weg naar de kleedkamer. Elemans: "Ze knikte en siste iets." De Wijchense gooide er uit ergernis over de lekke band een niet mis te verstane krachtterm tegen aan.
Saskia Elemans rijdt voor haar ploeg, @ Home Cycling Team, dit seizoen ook wegwedstrijden. "Vorige week zat ik nog in de Tour de l'Aude in Frankrijk. Ik kreeg daar veel koorts. Dat ploegenspel ligt me eigenlijk niet zo, ik hou meer van individuele prestaties."
Mountainbiken blijft dus op de eerste plaats staan. Vorig jaar brak ze spectaculair door in deze discipline. Ze werd tweede op het NK in Zoetermeer. Stiekem droomde ze even over deelname aan de Olympische Spelen in Athene. "Maar dat is niet reëel meer. Elsbeth Vink is in Nederland eenzame klasse, en zelfs die heeft niet meer dan een nominatie."
Elemans wil in augustus, opnieuw in Zoetermeer, vlammen op het NK. Daarnaast heeft zij ambities in het wereldbekercircuit. In de eerste race in België ben ik tweede geworden."
Monika Heuveling uit Arnhem concentreert zich ook op het NK. Noodgedwongen. "Ik moet het nu rustig aan doen. In de winter ben ik te intensief bezig geweest. Daardoor heb ik een mindere periode gehad, ik zag het niet meer zitten. Juist afgelopen week heb ik een hartslagtest gedaan op Papendal. Daar bleek dat mijn basis te hoog was, 150-160 hartslag. Die moet terug naar 130. Ergens is er iets fout gegeaan in de voorbereiding."
Te hoge basis hartslag of niet, Heuveling (24) reed goed in Park Klarenbeek. Ze eindigde als vierde. "Het ging best lekker, ook al voelde ik me slap. Het is Arnhem, ik wilde hier per se rijden. In het begin volgde ik Saskia en Reza, maar eenmaal in het bos moest ik ze laten gaan."
Ook zij werd geconfronteerd met dikbuikige achterblijvers, die niet meer vooruit waren te branden. Heuveling: "Dat was lastig. 'Remmen los', riep ik dan. Soms stond ik ook stil."
Heuveling zet veel in op haar favoriete sport. Als kapster is ze een eigen zaak begonnen, waardoor ze zich gemakkelijker kan vrijmaken. Vakanties staan allemaal in het teken van mountainbike. "Ik ben naar Frankrijk en Mallorca geweest, alleen maar om te moutainbiken."
Ruim zevenhonderd mountainbikers verschenen er gisteren op de diverse nummers aan de start. De Bergrace off the Road is een massaal en spectaculair evenement geworden. Na de obstakels in de krochten van het Sterrenbos volgde er telkens een soort van ereronde op het start- en finishterrein. Met een slingerbeweging dwars door een grote partytent. Uitgebluste deelnemers werden door het niet te stuiten muziekensemble Toch Nog geïnspireerd tot een volgende ronde.